Sav,Sagu ve Koşuk Nedir ?

Sav,sagu ve koşuklar destanlar gibi  ( destanlar hakkında bilgi için tıklayın )  Türklerin İslamiyet’i benimsemedikleri ve yazıyı kullanmadıkları zamanda ortaya çıkmış edebi ürünlerdir. Bu ürünler tamamıyla sözlü ürünlerdir.Şimdi bunları ayrıntılı inceleyelim.

 

Sav Nedir ?

Sav, bugünkü atasözlerinin o dönemdeki karşılığıdır.Kısacası bilgiler ve öğütler içeren özlü sözlerdir.

 

Sagu Nedir ?

Sagu, bugünkü ağıtların o dönemdeki karşılığıdır.İslamiyet öncesi Türklerde bilinen,sevilen kişilerin ölümünden sonra düzenlenen “yuğ töreni” denilen cenaze törenlerinden sonra kopuz eşliğinde söylenirlerdi.

 

Koşuk Nedir ?

Koşuk, sagunun aksine eğlencelerde söylenirdi.İslamiyet öncesi Türklerde genellikle zaferle sonuçlanan savaşlardan sonra , “sığır” adı verilen av törenlerinde ve “şölen” adı verilen ziyafetlerde kopuz eşliğinde söylenirlerdi.Temaları genellikle doğanın güzellikleri,aşk ve kahramanlıktır.

 

Ortak Özellikleri

○ Sagu ve koşuklarda kullanılan ölçü hece ölçüsü ve kullanılan kafiye yarım kafiyedir.Genellikle dörtlük  halinde söylenirler ve uyak düzenleri aaab cccb dddb . . .  şeklindedir.

○ Koşuk ve sagu kopuz ile söylenirlerdi.

Kopuz , sazın atası olarak bilinen telli bir çalgıdır. En eski Türk çalgısıdır.

Modern Kopuz 200x300 Sav,Sagu ve Koşuk Nedir ?Resim 1 : Günümüzden kopuz.

○ Koşuk ve saguyu söyleyen kişiler o dönemde halk içinde özel yere sahiptiler.Kam,baksı,şaman gibi değişik isimlerle anılan bu kişiler sadece sanatçılık değil doktorluk,bilginlik,din adamlığı,gibi birçok işle uğraşırlardı.

 

altay samani 195x300 Sav,Sagu ve Koşuk Nedir ?Resim 2 : 20.yüzyılda yaşamış bir Altay şamanı.

Benzer Yazılar

Destan Nedir ?

Tweet Tweet Destan ve Destan Türleri  Destan Nedir ? Sav, sagu koşuk gibi  ( sav,sagu ve koşukların özelliklerini okumak için tıklayın )  sözlü edebiyat ürünleridir ve  anonimlerdir. Eski zamanlarda halkın yaşanmış  önemli olayları abartılı bir biçimde  masallaştırarak söylemiş olduğu sözlü  metinlerdir. Masallaştırılmış olmaları dilden  dile geçmesinisağlamış ve bu sayede günümüze  kadar gelmişlerdir. Destanlarda genellikle tanrı,  yaratılış,...

Türklerin Haricinde Diğer Milletlerin Doğal Destanları

Tweet Tweet Türklerin Haricinde Diğer Milletlerin Doğal Destanları     Diğer milletlere ait doğal  destanlar : Sümer                             ->         Gılgamış Fin (Finlandiya)         ->         Kalevala İran          ...
Makale'ye Yorum Yapın

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN

Reklamlar

1

Diğer

Bumerang - Yazarkafe
DMCA.com Yandex.Metrica